Węgiel leczniczy – nie tylko na zatrucia!

węgiel leczniczy aktywowany

Węgiel leczniczy nazywany jest również węglem aktywnym lub węglem aktywowanym. To substancja organiczna, nietoksyczna i stosunkowo bezpieczna. Wytwarza się go z miazgi drzewnej w temp. prawie 900°C W dalszym etapie produkcji  jest aktywowany parą wodnej lub za pomocą mocnych kwasów. Wszystko to powoduje uzyskanie maksymalnej powierzchni adsorpcyjnej. Czym jest węgiel leczniczy i jakie znajduje zastosowanie?

Węgiel aktywny na biegunkę i zatrucia 100g (klik)

 

Hipokrates rekomendował stosowanie sproszkowanego węgla drzewnego na rany. Dzięki temu nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu oraz goiły się znacznie szybciej. Surowiec używany był także w celu łagodzenia skutków ukąszeń jadowitych węży i skorpionów. Pomagał również na reakcje alergiczne.

Węgiel leczniczy – zastosowanie

Węgiel aktywny to niezastąpiony środek w przypadku biegunki czy zatruć pokarmowych.  Jest dostępny w aptekach w postaci czarnych tabletek lub kapsułek.

Węgiel leczniczy cechuje się wysoką zdolnością adsorpcji – z łatwością wiąże się z innymi substancjami. Może więc wiązać się z chorobotwórczymi toksynami, bakteriami, białkami, gazami jelitowymi, a także niektórymi lekami. 1 g węgla może zaadsorbować 1,8 g sublimatu, 400 mg fenolu, 800 mg morfiny, 300 mg etanolu. Nie adsorbuje metali ciężkich, alkoholi, rozpuszczalników oraz substancji żrących. W związku z tym nie należy go używać jako odtrutki na te substancje.
Węgiel leczniczy wykazuje działanie przeciwbiegunkowe i zapierające dlatego jest to znany lek stosowany na biegunkę oraz zatrucia pokarmowe. Podany doustnie adsorbuje obecne bakterie i wydala je z organizmu oraz pokrywa śluzówkę przewodu pokarmowego warstwą ochronną. Węgiel aktywowany poleca się także w przypadku zatruć różnego rodzaju substancjami chemicznymi (np. paracetamolem), jednak zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Skuteczność węgla leczniczego zależy od tego, jak szybko go przyjmiemy, dlatego zaleca się, by zażyć odpowiednio dużą dawkę maksymalnie do godziny po spożyciu substancji toksycznej. Co więcej, węgiel pomocniczo możesz zastosować w przypadku uporczywych wzdęć.

 

Powinieneś przeczytać także:

NALEWKA BURSZTYNOWA – PŁYNNE ZŁOTO! NA CO POMAGA? +PRZEPIS

 

Węgiel leczniczy w kosmetyce

Węgiel aktywny to naturalny środek, który można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W kosmetyce wykorzystuje się go do walki z trądzikiem. Trądzik tworzy się na skutek nieprawidłowości w wydzielaniu sebum, które zatyka pory i gromadzi bakterie powodujące zaostrzenie się objawów. Węgiel aktywny zastosowany w formie maseczki skutecznie normalizuje ilość wydzielanego sebum, efektywnie wiąże bakterie, działa na skórę oczyszczająco oraz złuszcza martwy naskórek.

Węgiel leczniczy wykazuje działanie silnie wybielające. Obecnie na rynku mamy do wyboru kilka past zawierających ten składnik. Warto je wypróbować, ponieważ przy regularnym stosowaniu zęby powinny stać się o kilka tonów jaśniejsze.

Przeciwwskazania

Preparatów zawierających węgiel nie powinno się go przyjmować w przypadku niedrożności przewodu pokarmowego, porażeniu perystaltyki jelit i uporczywych wymiotach. Ze względu na właściwości adsorpcyjne, węgla leczniczego nie przyjmować z lekami, ponieważ może hamować ich działanie. Środki z węglem należy zażywać minimum 2 godziny przed lub 2 godziny po przyjęci leku. Nie stosować w trakcie posiłku, gdyż osłabia to jego działanie.

POLECANE PRODUKTY:

N°1 ProBiotic zawiera 30 mld mikrokapsułkowanych żywych kultur bakterii pochodzących z 10 różnych szczepów. Zobacz – klik

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *