Mniszek lekarski – wiosenne lekarstwo z chodnika!

mniszek lekarski

Mniszek lekarski jest popularną rośliną od tysiącleci, a jego właściwości lecznicze były wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń.

Odtruwa wątrobę, stymuluje wytwarzanie żółci, reguluje poziom cholesterolu, leczy alergie i jest bardzo pomocny dla kobiet w ciąży i kobiet w okresie menopauzy.

Najlepiej jest go zbierać na początku wiosny, w kwietniu, i zbierać z miejsc, które nie są zbyt zanieczyszczone. Jego łodyga jest najbardziej korzystna, ponieważ leczy cukrzycę, oczyszcza krew, reguluje metabolizm i leczy problemy żołądkowe.

Korzeń mniszka lekarskiego: zwalcza raka i inne problemy zdrowotne

Powinieneś obrać korzenie, pokroić je i pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu przez 15 dni. Kiedy skończą, będą chrupiące w dotyku i powinieneś trzymać je w słoiku w ciemnym, chłodnym miejscu.

Korzenie są niezwykle korzystne dla wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek i limfy, skutecznie leczą zaparcia, trądzik, zapalenie wątroby, reumatyzm, a także torbiele, guzy i nowotwory.

olejek cbd

Green Leaf CBD Oil to olejek konopny stworzony z najwyższej jakości składników. ZOBACZ

 

Odwar z korzenia mniszka – sposób przygotowania

 

1 łyżeczkę rozdrobnionego korzenia zalać 0,5 l wody i gotować na wolnym ogniu ok. 30 minut, następnie przecedzić. Pić z dodatkiem odrobiny miodu. Przechowywać w lodówce max. 1 dzień.

Naturalny diuretyk: pozbądź się wody i popraw swoją sylwetkę!

Małe niedoskonałości, brak nowych zmian w sylwetce wynikają nie z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale nadmiaru wody nagromadzonej w ciele, która gromadzi się pod skórą i ukrywa wyniki naszej pracy. Jest to powszechne przy redukcji tkanki tłuszczowej, szczególnie jeśli dieta ma niską wartość kaloryczną. Następnie następuje ogromny wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu, który ma na celu mobilizację energii, a także prowadzi do gromadzenia się płynów w organizmie. Rozwiązanie tego problemu odkryli dawno temu kulturyści, którzy przygotowując się do zawodów, stosować diuretyki – środki moczopędne, które usuwają nadmiar wody z organizmu. Niestety w świecie kulturystyki często stosuje się środki farmaceutyczne, które mogą mieć poważne skutki uboczne.

 

Mniszek lekarski to nie to samo co mlecz! Jak odróżnić?

 

mniszek czy mlecz

 

Mlecz ma jedną długą łodygę, od której odchodzą pędy i listki. Łodyga mniszka nie ma liści, a na jednej łodydze wyrasta tylko jeden kwiat.

Mniszek lekarski – kiedy i gdzie zbierać ?

Surowcami leczniczymi są: kwiaty (Flos Taraxaci), ziele (Herba Taraxaci) i korzeń (łac. Radix Taraxaci). Koszyczki kwiatowe zbiera się w kwietniu i maju bez ogonków i suszy w podwyższonej temperaturze. Liście zrywa się przed zakwitnięciem, w kwietniu i używa świeże do wiosennych surówek. Korzenie wykopuje się z ziemi w marcu, październiku lub listopadzie. Należy wybierać rośliny duże, aby korzenie były grubsze od ołówka. Suszy się je po umyciu i pokrojeniu w przewiewnych miejscach, w cieniu lub w pomieszczeniach zamkniętych, w temperaturze podwyższonej.

Syrop z mniszka lekarskiego

Domowy syrop leczniczy z mniszka lekarskiego ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Można go stosować na ból gardła i uporczywy kaszel. Taki syrop wspomaga pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego i nerek. Ma działanie oczyszczające dla organizmu.

Mniszek często błędnie jest nazywany mleczem. To z niego później wyrosną piękne dmuchawce, które są owocami mniszka. Na syrop leczniczy z mniszka najlepsze są młode kwiaty. Najlepszy moment na zbieranie to przedpołudnie w słoneczny dzień – wtedy kwiatki są szeroko otwarte i aromatyczne. Przy zbieraniu należy unikać miejsc w okolicy dróg i pól uprawnych ze względu na zanieczyszczenia i możliwość skażenia pestycydami.

Przeczytaj także:

POKRZYWA ZWYCZAJNA – NA OCZYSZCZENIE, WZMOCNIENIE ORAZ URODĘ! +PRZEPISY

Mniszek lekarski – przepis na syrop według profesora Ożarowskiego.

Składniki:

    • płatki mniszka lekarskiego
    • cukier
    • 1 – 2 łyżki spirytusu
    • słoik z nakrętką

slimdropicoSlimdropico to krople na odchudzanie stworzone z naturalnych składników. Starannie dobrany skład zapewnia wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo. ZOBACZ (klik)

 

Płatki mniszka układamy w słoiku. Co 2-3 centymetry przesypujemy warstwą cukru i lekko ubijamy. Kiedy zapełnimy słoik, ubijamy jeszcze raz i zalewamy spirytusem. Najlepiej, żeby ostatnią warstwą był cukier.

Odstawiamy na 7-10 dni w ciepłe, słoneczne miejsce . Można również macerować w miejscu słonecznym i ciemnym, tutaj nie ma specyficznych wskazań w oryginalnej recepturze.

Następnie przekładamy do lodówki i tam możemy przechowywać przez 3 miesiące.

Syrop spożywa się razem z płatkami. Należy przyjmować najpierw 1 łyżeczkę syropu dziennie, potem dobrze jest dojść do 3-4.

Według profesora Ożarowskiego, syrop z mniszka lekarskiego działa szczególnie dobrze w przypadku zapaleń górnych dróg oddechowych (nieżytów oskrzeli, problemów z tchawicą etc), zapaleń jamy ustnej i gardła oraz w uporczywym kaszlu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *