Maść żywokostowa – na złamania, żylaki i trądzik! + przepis

maść żywokostowa

Maść żywokostowa jest bogata w alantoinę. Przyspiesza gojenie się ran, łagodzi bóle stawowo-mięśniowe. Nawilża. Można ją wykonać samodzielnie lub kupić w aptece i sklepach zielarskich. Sprawdź, jak zrobić maść z żywokostu w domu i dowiedz się jakie ma działanie.

proflexen

ProFlexen to innowacyjny suplement diety wspierający zdrowie stawów. Wieloskładnikowa formuła sprawia, że jest to środek unikalny i cechujący się wysoką skutecznością. Produkt poprawia ruchomość stawów oraz dostarcza niezbędnych substancji odżywczych pozwalających zachować zdrowe kości. ZOBACZ

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) tradycyjne stosowany w preparatach przeciwbólowych i regenerujących kości. Kiedyś używany był wewnętrznie, jako środek powlekający i regenerujący w nieżytach gardła i krtani, wykrztuśny przy kaszlu, a także stanach zapalnych jelit. W stanie dzikim rośnie na podmokłych terenach, uprawiana jest też w ogrodach jako roślina dekoracyjna. Ma atrakcyjne fioletowe kwiaty. Żywokost kwitnie od maja do lipca. Latem zbieramy liście i ziele, natomiast korzeń to wiosenne i jesienne zbiory. Jednak przez cały rok możemy kupić surowce zasuszone.

Żywokost to roślina, która lubi tereny podmokłe i bagniste. Możemy go znaleźć na wilgotnych łąkach, w zaroślach, rowach, a także wzdłuż rzek.

Korzeń żywokostu zawiera śluz (10-15%), alantoinę do 1,5%, kwas kawowy i chlorogenowy, garbniki, cholinę, alkaloidy pirolizydowe. Z powodu zawartości alkaloidów wycofano żywokost do zastosowania wewnętrznego – syropy, nalewki. Liście natomiast są uboższe w alantoinę niż korzeń, zawierają jej tylko około 0.3%. Jednak ciągle jest to ilość wystarczająca do zastosowań kosmetycznych.

perfect body cellulite

Perfect Body Cellulite to niezwykle skuteczne tabletki na redukcję cellulitu. Stworzony wyłącznie z naturalnych składników zapewnia odpowiednie nawilżanie oraz jędrną i gładką skórę. ZOBACZ

 

Żywokost – zastosowanie

  • redukowanie podskórnych wylewów krwi;
  • stany zapalne żył i kończyn dolnych;
  • regeneracja naciągniętych mięśni;
  • gojenie owrzodzeń i ubytków naskórka;
  • leczenie trądziku;
  • leczenie mokrego kaszlu z zalegającą flegmą;
  • stany zapalne gardła i jamy ustnej (do płukania).

 

Maść żywokostowa dla regeneracji tkanek i naskórka

Maść żywokostową można zastosować zewnętrznie w przypadku opuchlizny, oparzeń czy odmrożeń. Śluzy wykazują działanie zmiękczające skórę, natomiast garbniki mają właściwości ściągające. Stosowanie żywokostu na uszkodzoną skórę przyspiesza ziarninowanie, dlatego też żywokost wykorzystuje się go do sporządzania maści. Można ją z powodzeniem stosować na rany, otarcia, owrzodzenia, żylaki, egzemy i odleżyny, również u zwierząt.
 
olejek cbd

Green Leaf CBD Oil to olejek konopny stworzony z najwyższej jakości składników. ZOBACZ

OLEJ KONOPNY Z KWIATÓW, CZYLI CBD. DLACZEGO WARTO GO STOSOWAĆ? Przeczytaj (klik)

 

Preparaty z alantoiną dla urody

1. Liście ucieramy na papkę i przeciskamy przez sito. Otrzymany sok możemy użyć, na przykład jako maseczkę.

2. Ziele żywokostu zagotować i odstawić na 30-40 minut (śluzy przejdą do wody). Gdy pogotujemy je kilka minut uzyskamy odwar bogaty w krzemionkę. Napary i odwary są skuteczne  w leczeniu wyprysków, trądziku oraz przyspieszają gojenie się ran. Ciekawym zastosowaniem jest przemywanie oczu wywarem, by pozbyć się objawów zespołu suchego oka. Sprawdzi się również się w leczeniu następstw pękających naczyń włosowatych w oku.

3. Z żywokostu można zrobić ocet i wykorzystywać do moczenia opuchniętych nóg lub kąpieli. Jest to super propozycja dla osób borykających się z problemem pocących stóp, mających zrogowaciałe podeszwy czy stwardniałe paznokcie. Octem można też płukać jamę ustną przy przy pleśniawkach, nadżerkach oraz przy zapaleniu dziąseł. Sprawdzi się także na stłuczenia i siniaki. Z kolei dodanie octu do płukanki do włosów sprawi, że włosy będą miękkie i lśniące!

Ocet z żywokostu

  • 250 gramów suszonych korzeni
  • 300 ml octu spożywczego

Korzeń pokroić, zalać octem i odstawić na 2 tygodnie.

Nalewka z żywokostu

  • 50g suszonego korzenia żywokostu
  • 0,5l wódki dobrej jakości
  • słoik

Do słoika wsyp korzeń żywokostu, zalej wódką i odstaw w ciemne miejsce na 14 dni. Pamiętaj, aby każdego dnia wstrząsnąć. Po 2 tygodniach nalewka jest gotowa do użycia. Przechowuj ją w ciemnym miejscu.

hair care pandaHair Care Panda to prawdziwa bomba witaminowa dla włosów. Ponad 5000 % dziennej dawki biotyny. 100% witamin, niacyny oraz selenu! – ZOBACZ

Przeczytaj także:

Olej żywokostowy z gojnikiem, czyli remedium na ból i stany zapalne!

 

Maść żywokostowa – przepis

  • 1 korzeń żywokostu,
  • 1 kostka smalcu.

Smalec topimy w garnku i dodajemy żywokost. Następnie pozostawiamy do wystudzenia. Maść przekładamy do ciemnych słoiczków i czekamy aż stężeje. Słoik zakręcamy i przechowujemy w chłodnym miejscu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *