Lukrecja a COVID-19. Rola lukrecji w zwalczaniu wirusów.

lukrecja covid wirusy

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) od wieków wykorzystywana była jako silny środek przeciwzapalny. Medycyna chińska nazywa korzeń lukrecji wielkim odtruwaczem, ponieważ usuwa toksyczne substancje z organizmu. W prestiżowym magazynie The Lancet opublikowano w 2003r. badania dotyczące powiązania działania pozyskiwanej z korzenia lukrecji glicyryzyny z koronawirusem. W lutym rząd chiński zaczął testować starożytne mikstury TCM[1] (Traditional Chinese Medicine) w zwalczaniu epidemii koronawirusa Covid-19, w tym z korzenia lukrecji.

Lukrecja to skuteczny lek wykrztuśny pomagający upłynnić śluz i ułatwiający jego wydalanie z organizmu. W dużych dawkach jest dobrym środkiem wymiotnym służącym do oczyszczania płuc i żołądka. Wykazuje delikatne działanie przeczyszczające. Łagodzi i tonizuje błonę śluzową. Uśmierza skurcze mięśni oraz zmniejsza stany zapalne. Smak rośliny maskuje nieprzyjemny aromat innych ziół, a także wspomaga ich właściwości, przeciwdziałając suchości i gorącu oraz zmniejsza toksyczność.

Lukrecję można łączyć ze świeżym imbirem i stosować do leczenia przeziębień i dolegliwości układu oddechowego. W połączeniu z imbirem i kardamonem działa też wzmacniająco na zęby. To roślina o właściwościach wzmacniających i odmładzających. Tonizuje układ nerwowy, wycisza umysł, wywołuje uczucie zadowolenia i harmonii. Wzmacnia głos, wzrok, włosy i cerę oraz dodaje sił.


Powinieneś przeczytać także:

WROTYCZ – WYKLĘTA ROŚLINA O CUDOWNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH!

 

Lukrecja a COVID-19

W czasach walki z koronawirusem medycyna chińska nie może zostać obojętna
Oprócz leków syntetycznych można stosować ekstrakty roślinne. Ten dział medycyny szczególnie rozwinięty jest i stosowany w Chinach. Na podstawie doświadczenia oraz uzyskanej wiedzy, Chińczycy zaczęli wykorzystywać ekstrakty z korzenia lukrecji do wsparcia leczenia objawowego choroby COVID-19. Korzenie lukrecji zawierają bowiem glicyryzynę (jedną z saponin triterpenowych, która występuje w postaci soli kwasu glicyryzynowego). Glicyryzyna wykazuje silne działanie przeciwzapalne, poprzez stymulowanie przysadki mózgowej do uwalniania hormonu adrenokortykotropiny (ACTH). Z kolei zwiększona ilość ACTH powoduje wzrost poziomu glikokortykosteroidów. Glikokortykosteroidy, pomimo wielu działań niekorzystnych, są grupą związków mających najsilniejsze działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne.
Glicyryzyna bezpośrednio wpływa na metabolizm kwasu arachidonowego. Poprzez hamowanie aktywności fosfolipazy A, działa przeciwzapalnie na błony śluzowe. Blokując syntezę prostaglandyny E2 w makrofagach działa immunosupresyjnie i przeciwzapalnie.

W wodnym ekstrakcie z korzenia lukrecji znajduje się glabrydyna (która ma działanie przeciwzapalnie na drodze hamowania działania mediatorów stanu zapalnego przy udziale cyklo- i lipooksygenazy), likochalkon A (mający działanie przeciwzapalnie, blokując przemianę kwasu arachidonowego) i inne.

Glicyryzyna i kwas glicyryzynowy zawarty w korzeniu lukrecji aktywują interferon, czyli naturalny związek przeciwwirusowy obecny w organizmie człowieka. Interferon wiąże się z powierzchnią komórek, stymulując syntezę białek wewnątrzkomórkowych, które z kolei blokują kod DNA wirusa. Interferon aktywuje makrofagi do efektywnej odpowiedzi immunologicznej organizmu.

 

Odwar z korzenia lukrecji. Jak przygotować?

Aby przygotować odwar z korzenia lukrecji należy pół łyżki surowca (ok 3,5 g) szklanką zimnej wody, a następnie gotować powoli pod przykryciem ok. 5-7 minut. Następnie odwar odstawić na 10-15 minut do przestudzenia i na konec przecedzić. Pić ciepły 2 razy dziennie.

Przeciwwskazania:

Preparatów z lukrecją nie podawać dzieciom poniżej 5 roku życia,

Lukrecja podnosi ciśnienie,
Nie stosować w ciąży i w czasie laktacji.
Nie stosować przy chorobie wątroby połączonej z zastojem żółci, marskości wątroby, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach równowagi wodnoelektrolitowej (np. hipokaliemii), niewydolności nerek,
Produktów zawierających lukrecję nie spożywać dłużej niż 4 tygodnie,

Nie łączyć z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi,

Lukrecja może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, obniżając znacznie poziom potasu (co może doprowadzić do hipokaliemii).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *